Hoe geeft u uw echte rendement door?
Sinds de zomer van 2023 hebben al heel veel mensen bij de Belastingdienst hun echte rendement in box 3 doorgegeven. Zo doet u dat.
Box 3 is het deel van de belasting waar u betaalt over spaargeld, beleggingen of bezit, zoals een vakantiehuis. Rendement betekent wat u aan winst of verlies hebt gemaakt met uw geld, bijvoorbeeld door rente of aandelen. Echt rendement (of ‘werkelijk rendement’) is dan wat u écht hebt verdiend of verloren, niet wat de Belastingdienst dacht dat u verdiende.
Een tijdje dacht de Belastingdienst dat iedereen een vaste winst had, ook als iemand dat niet echt had. Daardoor betaalden veel mensen teveel belasting.
Mensen krijgen nu geld terug
Tussen 2017 en 2024 betaalden veel mensen te veel belasting, omdat de Belastingdienst verkeerde schattingen gebruikte. De rechter zei dat dat niet mocht. Daarom moest de Belastingdienst beginnen aan een groot herstelplan: mensen kunnen nu hun echte rendement doorgeven en zo misschien geld terugkrijgen.
Hoe geeft u uw echte rendement door?
Iedereen die hiervoor in aanmerking komt, krijgt een brief van de Belastingdienst. Daarin staat dat u via een online formulier uw echte inkomsten kunt invullen. U moet daarvoor inloggen op Mijn Belastingdienst.
U hoeft gelukkig niet alles zelf uit te rekenen. Volgens de banken hoeft u alleen per beleggingsrekening (rekening waarop u aandelen of andere beleggingen heeft) in te vullen:
- De waarde op 1 januari van het jaar
- De waarde op 31 december van dat jaar
- Wat u in dat jaar heeft bijgestort of opgenomen
- Hoeveel dividend (uitbetaling van winst door een bedrijf) u kreeg
Dat is in veel gevallen goed te doen. Als u meerdere beleggingsrekeningen hebt, moet u dat per rekening invullen. Banken en vermogensbeheerders (bedrijven die geld voor klanten beheren) helpen hun klanten vaak door een overzicht te sturen met deze informatie. Soms is het lastiger, bijvoorbeeld als u de rekening al heeft opgezegd. Niet alle banken bewaren die gegevens. Dan moet u zelf uw oude administratie erbij pakken.
Niet iedereen krijgt geld terug
Het hangt er helemaal van af wat voor vermogen (bezit) iemand heeft.
- Aandelenbeleggers die verlies maakten, hebben kans op een teruggave.
- Mensen met vastgoed (huizen of panden) krijgen meestal niets terug.
Dat komt omdat bij vastgoed de WOZ-waarde (waarde die de gemeente aan uw pand geeft) de laatste jaren flink is gestegen. Die stijging telt als rendement, net als de huur die u ontvangt. Onderhoudskosten (geld voor reparatie of schilderwerk) mag u dan niet aftrekken. Dat maakt het invullen makkelijker, maar niet gunstig.
Het verschilt per persoon of het de moeite is. Als iemand alleen een simpele beleggingsrekening heeft, valt het mee. Maar als iemand ook cryptovaluta (zoals Bitcoin) of vastgoed heeft, moet die veel cijfers opzoeken. En als u samen belasting doet met een partner, wordt het nog ingewikkelder.
Vastgoed blijft lastig
Voor beleggers met huizen of panden is geld terugkrijgen erg moeilijk. De WOZ-waarde ging de laatste jaren bijna altijd omhoog. Alleen als iemand bijvoorbeeld leegstand had (tijd dat een huis geen huur opleverde), is er soms een kleine kans op teruggave.
Soms mag u investeringen aftrekken die de WOZ-waarde verhogen, zoals een grote verbouwing. Maar daarvoor moet de gemeente bewijs geven — en dat kost tijd. Bovendien kijkt de Belastingdienst naar het totaal van rendementen. Dus als iemand verlies had op vastgoed, maar winst op aandelen, telt de winst mee en krijgt die persoon meestal niets terug.
De Belastingdienst verwacht niet dat iedereen het invult
De Belastingdienst heeft inmiddels 440.000 formulieren ontvangen. De inhoud van die formulieren wordt vanaf 2026 gecontroleerd. In totaal worden zo’n 10 miljoen brieven verstuurd.
Maar de Belastingdienst verwacht niet dat iedereen het formulier echt zal invullen. Vooral mensen met minder dan 500.000 euro aan vermogen doen dat waarschijnlijk maar voor de helft. Het kost dus wat tijd, maar voor sommige mensen kan het zeker lonen om even te kijken of het invullen van dat formulier iets oplevert.
Reactie toevoegen