Niet verder vertellen, maar ik ben nogal een saaineus

Niet verder vertellen, maar ik ben nogal een saaineus. Ik hou niet van gevaar. Ik ga nooit bungeejumpen, van steile hellingen skiën of aan zo’n fleurige vlieger van een berg springen. En nee, ik ga ook niet naar een cursus parachutespringen of diepzeeduiken voor senioren.
Ik krijg weleens een snelheidsbekeuring, omdat ik ergens 54 kilometer heb gereden waar ik maar 50 mag. Ik heb nooit een bekeuring gehad omdat ik 150 reed waar ik 100 mocht. Onze twee zoons waren dolblij toen ze jaren geleden hun rijbewijs kregen en zelf achter het stuur mochten. Hoe vaak had ik niet gehoord vanaf de achterbank: “Pap, rijd nou eens door.” En ik heb het nog steeds. Door mijn werk ben ik regelmatig ’s avonds heel laat op weg naar huis en betrap mezelf erop dat ik − met een strijkkwartetje op mijn koptelefoon; mijmerend over de eindigheid van het leven − met 90 kilometer op de rechterbaan naar huis sukkel.
En het wordt nog erger. Ik loop liever dan ik fiets. Er zijn dwingende esthetische redenen voor een man van 71 om niet meer in een strak, veelkleurig lycrapakje op een racefiets te klimmen, maar het is vooral een kwestie van overleven. Kijk de statistieken er maar op na: het aantal senioren met zwaar fietsletsel stijgt onrustbarend. Wandelend kom je nooit verkreukeld tot stilstand tegen een betonnen stoeprand, hoekige verkeerszuil of overstekende eikenboom.
Het aantal 60-plussers dat motorrijdt stijgt ook spectaculair. Waar je zin in hebt. Last van je hormonen? Iets te jeugdig rondscheuren in een open sportauto. Pff… Peperduur, herrie om je kop én je haar in de war. Waarom?
Fysiek zijn we als mens vergeleken met veel andere schepselen armzalig toegerust
De ongevalstatistieken van ouderen geven me gelijk. Of je nu in de schepper gelooft of in de evolutie: voor veel soorten gevaarlijk gedrag zijn we gewoon niet gemaakt. Fysiek zijn we als mens vergeleken met veel andere schepselen armzalig toegerust. De allersnelste atleet loopt op de 100 meter 38 kilometer per uur. Een luie, ongetrainde huiskat rent sneller. Een Olympische topzwemmer haalt 8 kilometer; een niet erg atletisch uitziende schildpad zwemt tot 35 kilometer. Er zijn talloze dieren die veel sneller lopen, hoger springen, harder zwemmen of dieper duiken dan wij.
In de bijbel heten we ‘de kroon op de schepping’. Maar waarom eigenlijk? We zijn − hoor je dan − veel slimmer dan dieren. Ik ben daar lang niet altijd van overtuigd, maar dat terzijde. En áls we dan zo slim zijn, waarom doen we dan zoveel domme dingen met als gevolg gebroken benen, geschonden rugwervels en geklutste hersenen. Ik doe het heel on-sexy met een stappenteller: 10.000 stappen per dag. Het enige wat daardoor kapotgaat, zijn de zolen van m’n schoenen. En anders dan al die vernielde enkels, knieën, ruggen, polsen en schouders kan ik die gewoon nieuw kopen.
U leest een gratis artikel uit Plus Magazine.
Op Plusonline.nl bieden we iedereen de kans gratis kennis te maken met Plus Magazine. Hét maandblad bomvol informatie en inspiratie. Maar deze artikelen, dossiers en columns maken kost veel tijd en geld. Wilt u meer? Overweeg dan ook een abonnement op Plus Magazine.