Heeft het zin om aangifte te doen van online oplichting?

Waarom aangifte doen belangrijk is

Vrouw is bezig op de computer
Getty Images

U bestelt iets via internet, betaalt netjes, maar het pakketje komt nooit aan. Misschien denkt u: “Ach, laat maar. Het was maar 5 euro.” Maar is dat wel verstandig? Nee, aangifte doen loont altijd. Wij leggen uit waarom.

Volgens Gijs van der Linden - teamleider van het Landelijk Meldpunt Internetoplichting (LMIO) van de politie - is aangifte doen bij online oplichting juist heel belangrijk. Online oplichting betekent dat iemand u via internet probeert te bedriegen, bijvoorbeeld door u te laten betalen voor iets wat u nooit krijgt. Door aangiftes te verzamelen krijgt de politie een beter beeld van wat er allemaal gebeurt op het gebied van fraude. Zo kan de politie beter in de gaten houden waar en hoe vaak dit soort dingen gebeuren.

Met de informatie uit aangiftes kan de politie actie ondernemen. Denk aan het starten van een onderzoek, of aan maatregelen om fraude te voorkomen. Soms zorgen ze er zelfs voor dat een nepshop – een frauduleuze webshop, dus een neppe online winkel – wordt gesloten.

Wat doet de politie met aangiftes?

Alle aangiftes komen in een grote digitale database. Dat is een soort computerbestand waarin alle meldingen worden bewaard. De politie kijkt elke dag of verschillende meldingen misschien met elkaar te maken hebben.

Van der Linden legt uit: “Wanneer we meerdere meldingen krijgen over een bepaalde webwinkel of een bankrekening, dan gaan we dat onderzoeken. Als blijkt dat het om oplichters gaat, dan waarschuwen we andere partijen.”

Als er bijvoorbeeld 10 tot 20 aangiftes tegen één bankrekening zijn, neemt de politie direct contact op met de bank. De bank kan die rekening dan blokkeren. Gaat het om een webshop? Dan zorgt de politie er vaak voor dat die site wordt gesloten. In zo’n 80 procent van de gevallen lukt dat ook echt.

Man dient aan de telefoon klacht in
Getty Images

Aangifte doen betekent niet altijd geld terug

De politie krijgt heel veel meldingen van online oplichting. Alleen al over aan- en verkoopfraude – dat betekent dat iemand spullen verkoopt of koopt via internet en anderen oplicht – komen er elk jaar 50.000 tot 55.000 aangiftes binnen. Toch is dat maar een klein deel van alle slachtoffers. De politie schat dat er in Nederland elk jaar ongeveer 275.000 mensen worden opgelicht via internet.

Dat betekent dat de politie niet elke zaak kan onderzoeken. U krijgt uw geld dus niet altijd terug. Maar toch is uw aangifte belangrijk. Elke melding helpt mee om oplichters eerder op te sporen. Daarmee kunt u voorkomen dat anderen ook slachtoffer worden.

Wanneer heeft aangifte doen geen zin?

Soms is aangifte doen niet nodig. Dat is bijvoorbeeld zo als het gaat om betrouwbare webshops – ook wel bonafide bedrijven genoemd (dat betekent ‘te goeder trouw’ of eerlijk). Met de keuzehulp-tool van de politie kunt u makkelijk checken of aangifte doen zin heeft. Grote bedrijven zoals Albert Heijn of Jumbo staan bijvoorbeeld op een whitelist. Dat is een lijst met betrouwbare webshops.

Als u bij zo’n bedrijf problemen hebt met een bestelling, is het niet iets voor de politie. Dan kunt u beter een klacht indienen bij de Consumentenbond, de Autoriteit Consument & Markt (ACM), of bij de klantenservice van het keurmerk dat bij de webshop hoort.

Hoe u eenvoudig online aangifte kunt doen

Aangifte doen hoeft niet moeilijk te zijn. Dat kan gewoon online via de website van de politie. U logt in met uw DigiD. Na het inloggen vult u eenvoudig uw gegevens in en beschrijft u wat er is gebeurd. U hoeft dus niet speciaal naar het politiebureau te gaan.

Handige check-tools van de politie

De politie heeft ook online tools waarmee u kunt controleren of een bedrijf, rekeningnummer of e-mailadres al eerder is genoemd in een aangifte. Dat kan via de chatfunctie op de website van de politie. Als er al meldingen zijn over een bepaalde webshop of rekening, dan krijgt u een waarschuwing. Zo voorkomt u dat u toch betaalt aan oplichters.

Op deze pagina vindt u een lijst met verkopers en handelaren die als malafide bekend staan bij de politie. Let wel op: als een handelspartij hier niet tussen staat, betekent dat niet automatisch dat de site of persoon betrouwbaar is. 

Bron: Opgelicht?!

Auteur