Mensen die bellen of mailen met de Fraudehelpdesk kunnen nu direct hulp krijgen van de politie als ze aangifte willen doen. Dat betekent dat iemand die slachtoffer is van oplichting – bijvoorbeeld via internet, WhatsApp of telefoon – sneller zijn of haar verhaal kan doen bij een politiemedewerker.
Dit idee is ontstaan na een proef (testperiode) waarin een politiemedewerker tijdelijk meewerkte bij de Fraudehelpdesk. Die proef liep goed, en daarom gaat de samenwerking nu verder.
Wat doet de Fraudehelpdesk precies?
De Fraudehelpdesk helpt mensen die te maken krijgen met fraude of oplichting. Denk aan een nepwebshop, een valse e-mail (‘phishing’) of iemand die zich voordoet als een bekende persoon of bankmedewerker. Er zijn heel veel soorten online en offline oplichting.
U kunt de Fraudehelpdesk bellen of mailen als u denkt dat u bent opgelicht. De medewerkers geven advies en kunnen vertellen of het slim is om aangifte te doen bij de politie.
Aangifte doen is vaak nog een drempel
Veel mensen die slachtoffer zijn van oplichting doen geen aangifte. Aangifte doen betekent dat u officieel aan de politie vertelt wat er is gebeurd. Uit onderzoek van de Fraudehelpdesk blijkt dat ongeveer driekwart van de mensen (dus drie van de vier) geen aangifte doet. Ze vinden het vaak lastig om uit te leggen wat er is gebeurd, of ze denken dat het te klein of te ingewikkeld is voor de politie.
Door campagnes van de overheid komt daar langzaam verandering in, maar nog niet overal. In de regio Oost-Nederland is het aantal aangiftes van online fraude zelfs iets gedaald.
Proef met politie bij de helpdesk
Om de aangiftebereidheid te verhogen, besloot de politie in Oost-Nederland (de provincies Gelderland en Overijssel) een proef te doen. Een politiemedewerker zat vier maanden lang bij de Fraudehelpdesk zodat melders meteen konden worden doorverbonden als hun zaak geschikt was voor aangifte.
Die politiemedewerker hielp dan om een afspraak te maken of om direct online of telefonisch aangifte te doen. In sommige gevallen ging de politie zelfs bij mensen thuis langs, bijvoorbeeld als iemand erg geschrokken was of het verhaal te ingewikkeld vond.
'Eén keer uw verhaal doen is genoeg'
In de proefperiode kwamen ongeveer honderd mensen via de Fraudehelpdesk direct in contact met de politie. Van hen zeiden veertig mensen dat ze zonder deze hulp helemaal geen aangifte zouden hebben gedaan.
Veel mensen vonden het fijn dat ze hun verhaal maar één keer hoefden te vertellen. Dat scheelt verdriet en stress. Niet iedereen wil hulp van de politie. Sommige mensen zeggen dat ze het zelf doen of geen aangifte willen doen. Dat respecteert de politie natuurlijk; het is nooit verplicht.
Ook de politie zelf vindt deze samenwerking handig. Omdat de politie direct meekijkt, kunnen ze sneller herkennen of meerdere mensen door dezelfde dader zijn opgelicht. Zo ontstaat sneller overzicht over nieuwe vormen van fraude.
Nu ook hulp voor heel Nederland
Doordat de proef goed werkte, zijn er nu meerdere politiemedewerkers die vast meewerken bij de Fraudehelpdesk. Zij helpen mensen uit heel Nederland bij het doen van aangifte. U hoeft dus niet meer te wachten of alles zelf uit te zoeken.
Reactie toevoegen