Wat mooi dat u ook de kleinkinderen betrekt in uw testament

Mijn man en ik hebben een eigen woning met een overwaarde van ruim twee ton en een goed pensioen. Ook hebben we wat spaargeld op de bank. We hebben besloten om te genieten, maar willen wel de kinderen en kleinkinderen iets nalaten.
We willen vooral met de ‘warme hand’ schenken en om erfbelasting te besparen hebben wij in het testament, bij overlijden van de eerste van ons, de drie kleinkinderen ieder een legaat van €20.000 toegezegd. Onze vraag is: wat als bij overlijden van de eerste van ons er geen €60.000 beschikbaar is? Er is dan nog wel de overwaarde van de woning. Moet degene die achterblijft een extra hypotheek nemen of ons huis verkopen?
Jasper Nobel, kandidaat-notaris bij Van Grafhorst Notarissen:
Wat mooi dat u ook de kleinkinderen betrekt in uw testament, want zo kunt u inderdaad veel erfbelasting besparen. U heeft een relatief groot bedrag ingezet voor de kleinkinderen bij het eerste overlijden. Misschien wordt de langstlevende van u wel 100 jaar en is er toch meer geld nodig. In ieder geval raad ik u af om de legaten direct uit te keren bij het overlijden van een van u. U zou het ook zo kunnen regelen dat u pas na het overlijden van de langstlevende een bedrag uitkeert aan de kleinkinderen.
Die moeten dan wat langer wachten, maar het geeft u en uw partner wat meer ruimte, want bij het overlijden van de langstlevende kan het huis worden verkocht en lijkt de betaling geen probleem. Ik raad u aan om deze zaken met uw notaris te bespreken, want het kan ook goed zijn duidelijk vast te leggen of deze legaten worden betaald uit de erfenis als geheel of worden voldaan uit het erfdeel van de ouder van het betreffende kleinkind.
Lees ook: Zo vermijdt u hoge erfbelasting >>